About this event
Big Dog's Last Bark Divisional Race at Nelson Ledges
Part of the
Great Lakes Divisional Championship Series
July 9-10, 2022
We have some exciting things happening at our event!
- In honor of Bob Nick, anyone entering a VW or BMW will receive a $200 discount! This will be applied during check-in at the track.
- Neohio members will earn you DOUBLE Neohio divisional points!
- Carbotech is sponsoring a chicken dinner Saturday evening for all participants and workers with adult beverages.
- The party will include a Celebration of Life of former NEOHIO Board Member Bob Nick.
- Additional sponsors are providing door prizes at the evening party - you must be present to win.
- Twenty Summit Racing $50.00 gift cards will be given out during the weekend.
- SRF and FE Races are sponsored by Alliance Autosport and will include a prize drawing after Saturday's Divisional Race for each class.
- Drivers that break the track SCCA Track Record in their class will receive a wall plaque from Nelson Ledges Road Course engraved with their name, date, class, and lap time
Thank you to all of our sponsors!
Event requirements
Interested in volunteering at the event? Register here: VOLUNTEER REGISTRATION
CLICK HERE TO READ EVENT SUPPS
Entry Fee - Includes 3 crew passes (additional passes are available for $10):
Both Days - $395 One Day only - $225 Both days events (1 car, 1 driver, 2 classes) - $650
SRF, SRF3, FE, FE2 race compliance fee/weekend - $30
SCHEDULE OF EVENTS
FRIDAY July 8, 2022
6:00 PM to 9:00 PM Registration
7:30 PM to 9:30 PM Tech Inspection
SATURDAY, July 9, 2022
7:00 AM to 11:00 AM - Registration
7:30 AM - Tech Inspection – scale times will be posted
8:00 AM - 20 minute HPDE Session 1 (Group 1)
Followed in this order by:
20 minute Qualifying for Groups 2 – 6
20 minute HPDE Session 2 (Group 1)
17 lap or 30 minute Main Race for Groups 2 – 6
(Grid set by fastest time in Qualifying, eligible for GLD Champioinship Series points)
20 minute HPDE Session 3 (Group 1)
Lunch – approximately noon
SUNDAY, July 10, 2022
7:00 AM to 9:30 AM – Registration
7:30 AM - Tech Inspection – scale times will be posted
8 AM 20 minute HPDE Session 1 (Group 1)
Followed in this order by:
12 lap or 18 minute Qualifying Race for Groups 2 – 6
(Grid set by fastest Saturday time)
20 minute HPDE Session 2 (Group 1)
15 lap or 25 minute Main Race for Groups 2 – 6
(Grid set by fastest time in Qualifying, eligible for GLD Championship Series points)
20 minute HPDE Session 3 (Group 1)
Lunch – approximately noon
In all cases, it is the driver’s responsibility to be on grid at the appropriate time.
RACE GROUPS
Group 1: HPDE
Group 2: SRF, SRF3, SR
Group 3: ITS, ITR, ITA, IT7, STU, STL, SPU, GT-1, GT-2, GT-3, GTA, GTX, SP, ITE, AS, T1, T2, V8RRS
Group 4: ASR, P1, P2, PX, S2, FA, FC, CFC, FX, FS, FE, FE2, FV, F5, FST, FF, CFF
Group 5: SM, SM5
Group 6: EP, FP, HP, GTL, LEG, B-Spec, T3, T4, ITB, ITC