Entry List
Saturday Aug 25th
69
entries
Group 1
16
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
87 | ZE
Zane Emstad | FP | Anoka, MN | Zane Emstad | |
76 | TO
Terry Orr | GTL | Lakeville, MN | ||
11 | HP | Hayward, WI | Race Wisconsinbly Oliver Closehoff Motorsports | ||
23 | BS
Bob Stream | HP | Paton, IA | Hilda's Bar | |
25 | HP | Minneapolis, MN | Luther Westside VW / Goodyear | ||
86 | ITJ | Lakeville, MN | Janderson Heads | ||
21 | SM | Becker, MN | Buhler Group | ||
32 | SM | Detroit Lakes, MN | |||
42 | GY
Greg Youngdahl | SM | Faribault, MN | ||
44 | PG
Paul Gilbert | SM | Davenport, IA | SmithAutoDavenport.com | |
74 | SM | Pillager, MN | |||
81 | SM | Saint Paul, MN | Strait Design Impulse Performance MiataSource | ||
89 | SM | Watertown, MN | Randall Racing / TheAlignmentGuy | ||
33 | CL
Cody Lindman | STL | Saint Paul, MN | Tatanka Motorsports | |
83 | MU
Mark Utecht | STL | Stacy, MN | ||
20 | TD
Tom Daly | T4 | MINNENTONKA, MN | LUTHER WESTSIDE VW/ADESA AA |
Class totals: FP: 1GTL: 1HP: 3ITJ: 1SM: 7STL: 2T4: 1
Group 2
10
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
38 | SJ
Steven Jondal | F5 | Rushford, MN | Jondal machine | |
10 | FA | Minnetonka, MN | ZSports Midwest | ||
80 | FA | Chanhassen, MN | ZSports/Justice Bros/Gillund Ent | ||
91 | MF
Mike Fowler | FC | Minneapolis, MN | none | |
32 | FE | Woodbury , MN | Speedy Race Gear, RaceSuitRental | ||
36 | SF
Steve Flaten | FM | Burnsville, MN | Pam Flaten | |
22 | TS
Tazio Stefanelli | FF | Rockford, IL | Millennium Forms, Two Dogg | |
27 | AF
Anthony Foster | FF | Minneapolis, MN | Motowoz | |
88 | AW
Andrew Wolff | FV | Readlyn, IA | Wolff's Service | |
9 | NS
Nate Smith | P2 | Stillwater, MN | Lagersmith Packaging |
Class totals: F5: 1FA: 2FC: 1FE: 1FF: 2FM: 1FV: 1P2: 1
Group 3
12
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
15 | ED
Edward Dulski | GT1 | Mays Landing, NJ | JDR Enterprise | |
81 | GT2 | Rochester, MN | |||
29 | DK
Doug Karon | GT3 | Plymouth, MN | ||
55 | ITE1 | Hopkins, MN | |||
66 | JH
James Hall | ITE1 | Elko New Market, MN | TPIS Engine & Dyno Service | |
27 | ML
Matthew Lawson | ITE2 | Lakeville, MN | ||
01 | SMT | Saint Paul, MN | Strait Design Impulse Performance MiataSource | ||
32 | SMT | Detroit Lakes, MN | |||
42 | GY
Greg Youngdahl | SMT | Faribault, MN | ||
110 | JL
John Ledy | SPO | North Oaks, MN | ||
20 | TD
Tom Daly | STU | MINNENTONKA, MN | LUTHER WESTSIDE VW/ADESA AA | |
63 | T1 | Inver Grove Hts, MN | Interstate Truck Driving School |
Class totals: GT1: 1GT2: 1GT3: 1ITE1: 2ITE2: 1SMT: 3SPO: 1STU: 1T1: 1
Group 4
1
entry
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
115 | Vin Open | Minnetonka, MN |
Group 5
17
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
2 | PS
Phil Schaefer | Vin Closed | Minneapolis, MN | last minute racing | |
4 | TD
Tom Daly | Vin Closed | MINNENTONKA, MN | REVISION LLC | |
04 | GD
Gary Davis | Vin Closed | Minnetonka, MN | FASTRAC | |
17 | DB
Damon Bosell | Vin Closed | Cambridge, MN | ||
22 | BK
Brian Kennedy | Vin Closed | Cannon Falls, MN | F.J.Moore | |
28 | JJ
Jeff Johnk | Vin Closed | Lakeville, MN | credit card | |
36 | Vin Closed | coon rapids, MN | Thoz guys racing | ||
41 | Vin Closed | Coonrapids, MN | Those Guys Racing | ||
53 | Vin Closed | Saint Michael, MN | Critter Racing | ||
59 | Vin Closed | Wayzata, MN | |||
77 | JH
John Hagen | Vin Closed | Buffalo, MN | ||
85 | Vin Closed | BLoomington, MN | Kwik 'N' Ezee Racing | ||
93 | ED
Edward Dulski | Vin Closed | Delano, MN | ||
95 | RS
Rich Stadther | Vin Closed | St. Paul, MN | Dreamsicle Racing | |
106 | Vin Closed | Minneapolis, MN | |||
160 | Vin Closed | Buffalo, MN | None | ||
202 | Vin Closed | Wayzata, MN |
Group 6
12
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
30 | DC
Dave Cammack | SRF | New Brighton, MN | Lindell Motorsports | |
98 | SRF | Sanibel, FL | Lindell Motorsports | ||
13 | SRF3 | Menomonee Falls, WI | ISPros Inc. | ||
17 | JG
Jim Gray | SRF3 | Minneapolis, MN | Reid Johnson Racin' | |
31 | LD
Lauren Dueck | SRF3 | Oakbank, MB | ||
32 | SRF3 | Minneapolis, MN | Joe Pelican Motorsports | ||
33 | SRF3 | Minneapolis, MN | Joe Pelican Motorsports | ||
43 | GE
Greg Eick | SRF3 | White Bear Lake, MN | SRG Autosport | |
52 | SRF3 | Bloomington, MN | |||
61 | SRF3 | Edina, Min | Rounds Racing | ||
76 | SRF3 | Lakeland, MN | |||
78 | RJ
Reid Johnson | SRF3 | Naples, FL |
Class totals: SRF: 2SRF3: 10
Volunteers
1
entry
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
- | F&C Corners | Chaska, MN |
Sunday Aug 26
58
entries
Group 1
15
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
76 | TO
Terry Orr | GTL | Lakeville, MN | ||
11 | HP | Hayward, WI | Race Wisconsinbly Oliver Closehoff Motorsports | ||
23 | BS
Bob Stream | HP | Paton, IA | Hilda's Bar | |
25 | HP | Minneapolis, MN | Luther Westside VW / Goodyear | ||
86 | ITJ | Lakeville, MN | Janderson Heads | ||
21 | SM | Becker, MN | Buhler Group | ||
32 | SM | Detroit Lakes, MN | |||
42 | GY
Greg Youngdahl | SM | Faribault, MN | ||
44 | PG
Paul Gilbert | SM | Davenport, IA | SmithAutoDavenport.com | |
74 | SM | Pillager, MN | |||
81 | SM | Saint Paul, MN | Strait Design Impulse Performance MiataSource | ||
89 | SM | Watertown, MN | Randall Racing / TheAlignmentGuy | ||
33 | CL
Cody Lindman | STL | Saint Paul, MN | Tatanka Motorsports | |
83 | MU
Mark Utecht | STL | Stacy, MN | ||
20 | TD
Tom Daly | T4 | MINNENTONKA, MN | LUTHER WESTSIDE VW/ADESA AA |
Class totals: GTL: 1HP: 3ITJ: 1SM: 7STL: 2T4: 1
Group 2
11
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
38 | SJ
Steven Jondal | F5 | Rushford, MN | Jondal machine | |
10 | FA | Minnetonka, MN | ZSports Midwest | ||
80 | FA | Chanhassen, MN | ZSports/Justice Bros/Gillund Ent | ||
91 | MF
Mike Fowler | FC | Minneapolis, MN | none | |
32 | FE | Woodbury , MN | Speedy Race Gear, RaceSuitRental | ||
44 | JC
John Copham | FE | BIR | ||
36 | SF
Steve Flaten | FM | Burnsville, MN | Pam Flaten | |
22 | TS
Tazio Stefanelli | FF | Rockford, IL | Millennium Forms, Two Dogg | |
27 | AF
Anthony Foster | FF | Minneapolis, MN | Motowoz | |
88 | AW
Andrew Wolff | FV | Readlyn, IA | Wolff's Service | |
9 | NS
Nate Smith | P2 | Stillwater, MN | Lagersmith Packaging |
Class totals: F5: 1FA: 2FC: 1FE: 2FF: 2FM: 1FV: 1P2: 1
Group 3
9
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
55 | ITE1 | Hopkins, MN | |||
66 | JH
James Hall | ITE1 | Elko New Market, MN | TPIS Engine & Dyno Service | |
27 | ML
Matthew Lawson | ITE2 | Lakeville, MN | ||
01 | SMT | Saint Paul, MN | Strait Design Impulse Performance MiataSource | ||
32 | SMT | Detroit Lakes, MN | |||
42 | GY
Greg Youngdahl | SMT | Faribault, MN | ||
110 | JL
John Ledy | SPO | North Oaks, MN | ||
20 | TD
Tom Daly | STU | MINNENTONKA, MN | LUTHER WESTSIDE VW/ADESA AA | |
63 | T1 | Inver Grove Hts, MN | Interstate Truck Driving School |
Class totals: ITE1: 2ITE2: 1SMT: 3SPO: 1STU: 1T1: 1
Group 4
1
entry
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
115 | Vin Open | Minnetonka, MN |
Group 5
10
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
4 | TD
Tom Daly | Vin Closed | MINNENTONKA, MN | REVISION LLC | |
17 | DB
Damon Bosell | Vin Closed | Cambridge, MN | ||
22 | BK
Brian Kennedy | Vin Closed | Cannon Falls, MN | F.J.Moore | |
28 | JJ
Jeff Johnk | Vin Closed | Lakeville, MN | credit card | |
36 | Vin Closed | coon rapids, MN | Thoz guys racing | ||
41 | Vin Closed | Coonrapids, MN | Those Guys Racing | ||
53 | Vin Closed | Saint Michael, MN | Critter Racing | ||
85 | Vin Closed | BLoomington, MN | Kwik 'N' Ezee Racing | ||
106 | Vin Closed | Minneapolis, MN | |||
202 | Vin Closed | Wayzata, MN |
Group 6
11
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
30 | DC
Dave Cammack | SRF | New Brighton, MN | Lindell Motorsports | |
98 | SRF | Sanibel, FL | Lindell Motorsports | ||
17 | JG
Jim Gray | SRF3 | Minneapolis, MN | Reid Johnson Racin' | |
31 | LD
Lauren Dueck | SRF3 | Oakbank, MB | ||
32 | SRF3 | Minneapolis, MN | Joe Pelican Motorsports | ||
33 | SRF3 | Minneapolis, MN | Joe Pelican Motorsports | ||
43 | GE
Greg Eick | SRF3 | White Bear Lake, MN | SRG Autosport | |
52 | SRF3 | Bloomington, MN | |||
61 | SRF3 | Edina, Min | Rounds Racing | ||
76 | SRF3 | Lakeland, MN | |||
78 | RJ
Reid Johnson | SRF3 | Naples, FL |
Class totals: SRF: 2SRF3: 9
Volunteers
1
entry
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
- | F&C Corners | Chaska, MN |
Co-driver Saturday Aug 25
1
entry
Group 3
1
entry
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
29 | DR
Douglas Rippie | GT3 | Buffalo, MN | Doug Rippe Motorsports |
Co-driver Sunday Aug 26
0
entries
No entries yet
Be the first one to register.
Workers
87
entries
Emergency Services
10
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
BA
Blondie Anderson | Emergency Services | Minneapolis, MN |
JA
Jim Anderson | Emergency Services | Roseville, MN |
KJ
Ken Johnson | Emergency Services | Chaska, MN |
KJ
Ken Johnson | Emergency Services | Chaska, MN |
Emergency Services | Minneapolis, MN | |
CM
Chuck Marcy | Emergency Services | Anoka, MN |
KM
Kim Mattson | Emergency Services | Vestavia Hills, AL |
Emergency Services | Chaska, MN | |
Emergency Services | Chaska, MN | |
RS
Richard Struve | Emergency Services | Gilbert, IA |
Flagging & Communications
22
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
F&C Corners | Brainerd, MN | |
F&C Corners | Brainerd, MN | |
KB
Kirk Bendix | F&C Corners | Spearfish, SD |
F&C Corners | Brainerd, MN | |
TB
Tim Breitbach | F&C Corners | Brainerd, MN |
RB
Robert Brist | F&C Corners | Albert Lea, MN |
F&C Corners | Otsego, MN | |
CG
Cindy Glowaski | F&C Corners | Champlin, MN |
CH
Christopher Hefty | F&C Corners | Circle Pines, MN |
MJ
Mike Jenkins | F&C Corners | Ramsey, MN |
MJ
Mike Jenkins | F&C Corners | Ramsey, MN |
SJ
Scott Johnson | F&C Corners | Plymouth, MN |
SJ
Scott Johnson | F&C Corners | Plymouth, MN |
LK
Larry Kurkowski | F&C Corners | Jacksonville, FL |
MM
Michael McEniry | F&C Corners | Little Falls, MN |
CO
Chris Olson | F&C Corners | Little Falls, MN |
CO
Chris Olson | F&C Corners | Little Falls, MN |
BR
Bruce Retka | F&C Corners | Royalton, MN |
F&C Corners | Hoffman Estates, IL | |
F&C Corners | Hoffman Estates, IL | |
JS
Janet Schmuck | F&C Corners | Hoffman Estates, il |
JS
Janet Schmuck | F&C Corners | Hoffman Estates, il |
Race Control
4
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
CF
Claire Fuehrer | F&C Race Control | CHASKA, MN |
CG
Cindy Glowaski | F&C Race Control | Champlin, MN |
F&C Race Control | Bloomington, MN | |
DS
Diane Struve | F&C Race Control | Gilbert, IA |
Grid Marshal
9
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
KB
Kathie Boulka | Grid | Eagan, MN |
MB
Mike Boulka | Grid | Eagan, MN |
KC
Karen Carson | Grid | Minneapolis, MN |
BH
Bob Hart | Grid | Northfield, MN |
DI
Dan Iburg | Grid | Sauk Rapids, MN |
DI
Dianne Iburg | Grid | Sauk Rapids, MN |
JK
Jean Kurkowski | Grid | Jacksonville, FL |
CS
Cal Steffen | Grid | Minneapolis, MN |
Grid | Roseville, MN |
Hospitality for workers and drivers
4
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
DC
Debbie Carton | Hospitality | Forman, ND |
ND
Naomi Donnellan | Hospitality | Minneapolis, MN |
KG
Kathy Gillen | Hospitality | Elk River, MN |
LJ
Lainy Jenkins | Hospitality | Anoka, MN |
New Volunteer: unsure what you will do
3
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
New Vol | Farmington, MN | |
New Vol | Farmington, MN | |
New Vol | Excelsior, MN |
Pace Car Driver
2
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
Pace Car Driver | Farmington, MN | |
Pace Car Driver | Monticello, MN |
Pit Marshal
2
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
Pits | Farmington, MN | |
MI
Michael Iburg | Pits | sauk rapids, MN |
Media/Photog
3
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
CF
Claire Fuehrer | Media/Photog | CHASKA, MN |
NH
Nic Hedger | Media/Photog | Big Lake, MN |
Media/Photog | Minneapolis, MN |
Race Chairman
2
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
Race Chair | Inver Grove Heights, MN | |
Race Chair | Becker, MN |
Registration
8
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
DC
Debbie Carton | Registration | Forman, ND |
Registration | Otsego, MN | |
KG
Kathy Gillen | Registration | Elk River, MN |
Registration | Farmington, MN | |
JK
Jean Kurkowski | Registration | Jacksonville, FL |
SW
Sharon West | Registration | Owatonna , MN |
SW
Sharon West | Registration | Owatonna , MN |
SW
Sharon West | Registration | Owatonna , MN |
Starter
4
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
AC
Al Carton | Starter | Forman, ND |
LK
Larry Kurkowski | Starter | Jacksonville, FL |
Starter | Savage, MN | |
Starter | St. Paul, Mn |
Steward
5
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
MB
Mike Beaumia | Steward | Freedom, WI |
JG
John G Glowaski | Steward | Champlin, MN |
AH
Ann Hefty | Steward | Circle Pines, MN |
KM
Kathy Maleck | Steward | Ramsey, MN |
RW
Rob Woolston | Steward | Saint Paul, MN |
Tech (Scrutineer)
6
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
Tech | Inver Grove Heights, MN | |
Tech | Inver Grove Heights, MN | |
BH
Bob Hart | Tech | Northfield, MN |
SN
Steve Nichols | Tech | Anoka, MN |
CS
Cal Steffen | Tech | Minneapolis, MN |
MS
Marge Steffen | Tech | Minneapolis, MN |
Timing and Scoring, computers
3
entries
Name | Class | Hometown |
---|---|---|
JB
Joan Bendix | Timing & Scoring | Spearfish , SD |
BG
Bill Gibson | Timing & Scoring | Eden Prairie, MN |
MG
Margaret Gibson | Timing & Scoring | Eden Prairie, MN |