Sat, Jul 20 - Sun, Jul 21, 2019

2019 SCCA Summer Festival of Speed

GingerMan Raceway

About this event

     

Detroit Region/Indiana Northwest Region/South Bend Region

 2019 Great Lakes Division Champ Series Summer Festival of Speed
Double Regional Races

Track Event
and
Team Bracket Endurance Challenge

July 20 - 21, 2019

GingerMan Raceway

Sanction #s 19-R-6195, 19-TERG-7561, & 19-CRE-7584

Registration for Drivers

SECOND NOTICE!!!
We have requested another schedule change due to only 3 cars in Group 4.  Group 4 will now be combined with Group 5.  In addition, with the extreme heat expected this weekend, we deemed it necessary to condense the day in consideration of the workers.  There will be no time loss in competition time, but there will only be 3 race groups.  Times have been moved up accordingly so pay attention to the track announcer.
 
NOTICE!
Due to low car counts, the Chief Steward is combining Group 1 (6 cars) and Group 5 (3 cars) into a new Group 5.  The combined Group 5 will be: ASR, P1, P2, S2, FC, CFC, FM, FB, FE and FV, F5, FST, FF, CFF. The Group 5 races will have split starts.
The schedule will be modified so that on Saturday, Group 2 & 3 will begin qualifying at 11:30 AM and Group 2’s race will begin at 1:50 PM.  All other sessions will be moved ahead accordingly with Track Events and TBEC interspersed as necessary.
Sunday’s schedule will begin with Group 2 qualifying race at 8:30 AM.  All other sessions will be moved ahead accordingly with TBEC interspersed as necessary.
Complete schedules will be provided at registration.  Please listen to the track announcer to make sure you arrive at Grid in a timely manner

Updated schedule can be downloaded here 2019 Schedule of Events-Officials-updated times.pdf

 

See the latest updates at http://www.summerfestivalofspeed.com/

 

Documents:

     Please download the preliminary supplemental regulations for the various events below:

          Summer Festival of Speed Sprint Race Supps 19-R-6195.pdf

          Summer Festival of Speed Track Event 19-TERG-7561.pdf

Summer Festival of Speed TBEC Supps 19-CRE-7584.pdf

Sprint Race Groups - 2 days (both Saturday and Sunday) open to all drivers holding a valid SCCA membership and licensed per GCR 3.1.2 of the 2019 GCR.

Group 1 - ASR, P1, P2, S2, FC, CFC, FM, FS, FB, FE

Group 2 - GT1, GT2, GT3, GTX, SP, ITE, AS, T1, T2, STO, GTA

Group 3 -  STU, STL, SPU, T3, T4, ITS, ITA, ITB, ITC, IT7, B-Spec, SM, SM5

Group 4 - EP, FP, HP, GTL, Legend, SRF, SRF3

Group 5 - FV, F5, FST, FF, CFF

The SCCA Track Event on Saturday only is great way for people to drive their street car on track in a safe and controlled environment. Drivers of all experience levels are welcome, but only cars with fenders will be allowed on track. Your day will start with classroom instruction where we will go over the rules of the road and some of the finer points of driving on the track at speed. After the
classroom session, you will get three 20-minute sessions on track during Saturday afternoon.

TEAM BRACKET ENDURANCE CHALLENGE is on 2 days (Saturday and Sunday). Our vision is to provide fun, safe and competitive bracket endurance style racing for beginner and experienced racers. See supplemental rules above for driver eligiblity and specific rules.

Please remember:  SCCA races are staffed by volunteers. Any help your race team can provide, even for a session or two will be appreciated.   Please consider helping out in Timing and Scoring or one of the other specialties.

 

Event requirements

 

   

 

Detroit Region/Indiana Northwest Region/South Bend Region

 2019 Great Lakes Division Champ Series Summer Festival of Speed
Double Regional Races

Track Event
and
Team Bracket Endurance Challenge

July 20 - 21, 2019

GingerMan Raceway

Sanction #s 19-R-6195, 19-TERG-7561, & 19-CRE-7584

 

SCHEDULE

Saturday, July 20, 2019  
6:30    1:00        Registration
7:00    1:00        Tech Inspection
7:00    11:00       Scales Available
11:30   12:05      Group 1 -2 Seamless Qualifying  (15 minutes)
12:15   12:50      Group 3-4 Seamless Qualifying (15 minutes)
1:00     1:15        Group 5 Qualifying (15 minutes)
1:25     1:45        Track Event Session 1 (20 minutes)
1:50     2:15        Group 1 Race (13 Laps or 25 minutes)
1:50     2:30        TBEC Mandatory Drivers Meeting @ 8-1/2 Pavilion
2:25     2:45        Track Event Session 2 (20 minutes)
2:50     3:15        Group 2 Race (13 Laps or 25 minutes)
3:25     3:45        Team Bracket Endurance Challenge Qualifying (20 minutes)
3:55     4:15        Track Event Session 3 (20 minutes)
4:15     5:10        Dinner Break (55 minutes)
5:10     5:35        Group 3 Race (13 Laps or 25 minutes)
5:45     6:10        Group 4 Race (13 Laps or 25 minutes)
6:20     6:45        Group 5 Race (13 Laps or 25 minutes)
6:55     7:55        Team Bracket Endurance Challenge Race 1 (60 minutes)
7:55     8:10        Done/SCCA Social Event
Sunday, July 21, 2019
6:45    11:00       Registration    
7:00    11:00       Tech Inspection    
7:15    8:30         Scales Available    
Starting position determined by finishing position in Saturday’s race    
8:00    8:25         Group 1 Qualifying Race (11 laps or 20 minutes)    
8:30    8:55         Group 2 Qualifying Race (11 laps or 20 minutes)    
9:00    9:25         Group 3 Qualifying Race (11 laps or 20 minutes)    
9:30    9:55         Group 4 Qualifying Race (11 laps or 20 minutes)    
10:00  10:25       Group 5 Qualifying Race (11 laps or 20 minutes)    
Starting position determined by finishing position in Sunday’s Qualifying race    
12:00   1:00        Team Bracket Endurance Challenge Race 2 (60 minutes)
1:10     1:35        Group 1 Race (13 Laps or 25 minutes)
1:45     2:10        Group 2 Race (14 Laps or 25 minutes)
2:20     2:45        Group 3 Race (15 Laps or 25 minutes)
2:55     3:20        Group 4 Race (16 Laps or 25 minutes)
3:30    3:55         Group 5 Race (16 Laps or 25 minutes)
4:05     5:05        Team Bracket Endurance Challenge Race 3  (60 minutes)

All TBEC teams get 200 minutes of track time (20+60+60+60)

All race groups get 85 minutes of track time (40+45)

All Track Event participants will get 60 minutes of track time.

For Registration Questions Please contact:  Mary Shiloff at mshiloff@comcast.net

If you are experiencing difficulty with the new X2 Transponder.  The following are links to the Quickstart Guide and Operators Manual:

Quick Start Guide - X2 Transponders.pdf

X2 Transponder Manual v2 01.pdf

Race Requirements: Event will be open to all drivers holding a valid SCCA membership and licensed per GCR 3.1.2. of the 2019 GCR
Additional requirements are listed in the GCR and the supplemental regulations: Summer Festival of Speed Sprint Race Supps 19-R-6195.pdf

Track Event requirements are listed in the supplemental regulations: Summer Festival of Speed Track Event 19-TERG-7561.pdf

TBEC requirement are listed in the supplemental regulations: Summer Festival of Speed TBEC Supps 19-CRE-7584.pdf

 

 

 

Entries (101)

EM
Eric McRee
PM
Patrick McRee
JB
John Blanchard
MB
Matt Bush
PL
Peter Lesueur
BM
Ben Merwin
GC
Glenn Cappella Jr
RB
Robert Brill

GingerMan Raceway

South Haven, MI
Download track map
Download track map
Watch a video tour/lap
Watch a video tour/lap

Organizer

Club Race organized by

SCCA - South Bend Region - Club Racing

More events from this organizer
SBR/DET-2022 MAJORS - Volunteers
Jul
22
SBR/DET-2022 MAJORS - Volunteers
GingerMan Raceway
SBR/DET-2022 MAJORS - Competitors
Jul
22
SBR/DET-2022 MAJORS - Competitors
GingerMan Raceway

Event over!