Entry List
Sat
63
entries
Group 5 Vintage Medium-Bore Production 1963-1972
20
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
59 | Vancouver, BC | Juan Day | |||
63 | TP
Tim Pickstone | Salt Spring Island, BC | |||
98 | BH
Bill Hart | Carnation, WA | |||
71 | KB
Ken Butler | CP | Sooke, BC | Ellice Automotive | |
46 | DP | Vancouver, WA | Mike Mehl | ||
51 | JQ
Jeffrey Quick | DP | Kent, WA | ||
58 | DP | Gig Harbor, WA | N/A | ||
68 | DH
Dallas Hanes | DP | Freeland, WA | ||
116 | JJ
John James | DP | Grapeview, WA | none | |
393 | DP | Bellevue, WA | |||
012 | DL
Dick Loofburrow | EP | Cle Elum, WA | None | |
18 | EP | Seattle, WA | |||
41 | AC
Arthur Conner | EP | Saltspring Island, BC | Wife | |
43 | JL
Jim Loveall | EP | Bellingham, WA | ||
140 | JG
John Gates | EP | Enumclaw, WA | ||
141 | EP | Salt Spring Island, BC | |||
7 | SH
Steve Hare | FP | Gig Harbor, WA | ||
918 | RS
Robert Scollard | FP | Beaverton, OR | ||
12 | BW
Bob Walker | HP | Federal Way, Wa | ||
149 | PJ
Parker Johnstone | HP | Wilsonville, OR | Airstream Adventures NW |
Class totals: CP: 1DP: 6EP: 6FP: 2HP: 2
Group 6: Historic Medium-Bore Production 1973-1999
21
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
9 | ED
Erik Dolson | Sisters, OR | |||
23 | TC
Tom Cantrell | Auburn, WA | |||
26 | EY
Ernie Yakimovich | Victoria, BC | EY Properties | ||
7 | TA | North Bend, WA | |||
8 | BM
Bob Morton | TA | Kent, WA | ||
28 | ND
Nick De Vitis | TA | Sammamish, WA | ||
31 | AP | Seatac, WA | |||
72 | DE
Dave Edelstein | BP | Bellingham, WA | ||
94 | GL
Gerald Loeffler | BP | Puyallup, WA | ||
98 | RH
Robert Hooper | BP | Kalispell, MT | ||
4 | SG
Steve Gilmore | CP | Sherwood, OR | ||
35 | CP | Paradise Valley, AZ | |||
44 | CP | Tacoma, WA | Drip Pan Alley | ||
65 | CP | Bellevue, WA | Paragon Real Estate | ||
84 | DD
Dennis Daugs | CP | Woodinville, WA | Racecraft | |
1 | MD
Michael Deilke | BS | Langley, WA | ||
95 | BS | Bellevue, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
304 | BS | Renton, WA | |||
38 | FIA G3 | West Vancouver, BC | |||
17 | DK
Doug Kirk | FIA G4 | Renton, WA | ||
56 | MA
Mark Adams | FIA G4 | Olympia, WA |
Class totals: AP: 1BP: 3BS: 3CP: 5FIA G3: 1FIA G4: 2TA: 3
Group 8: Historic Large-Bore Production 1973-1999
13
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
8 | CL
Chuck Lyford | Medina, WA | T-Zero Racing | ||
02 | CO
Chuck O'Connor | FF | Port Townsend, WA | ||
7 | JF
John Farrar | FF | Ovando, MT | Mountainside Beadworks | |
18 | SG
Stephen Guy | FF | Pullman, WA | ||
29 | FF | Spokane, WA | |||
42 | JJ
Jim Johnson | FF | Woodinville, WA | Group 42 Racing | |
72 | CS
Chris Schoap | FF | Eugene, OR | none | |
78 | FF | Bellevue, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
80 | RP
Robert Posner | FF | Bellevue, WA | ||
119 | DS
Don Stern | FF | Hood River, WA | ||
5 | JR
John Rankin | FSR | Normandy Park, WA | Beach Racing Cars | |
- | BW
Brian Westmoreland | FSV | Spokane, WA | ||
79 | AB
Angela Bowers | FSV | Paradise Valley, AZ |
Class totals: FF: 9FSR: 1FSV: 2
Vintage & Formula Vee
9
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
9 | JP
Jerry Pacheco | Forest Hill, CA | |||
85 | JH
Jerry Hynes | Spokane, WA | |||
00 | KJ
Krista Johnson | FV | Sultan, WA | ||
34 | TS
Trevor Stiff | FV | Puyallup, WA | ||
56 | FV | Portland, OR | |||
71 | TS
Tara Schoap | FV | Ridgefield, WA | none | |
74 | CL
Craig Larsen | FV | Shelton, WA | ||
78 | FV | Brinnon, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
118 | WC
Walt Carrel | FV | Sammamish, WA | Eddrick |
Sun
65
entries
Group 5 Vintage Medium-Bore Production 1963-1972
20
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
59 | Vancouver, BC | Juan Day | |||
63 | TP
Tim Pickstone | Salt Spring Island, BC | |||
98 | BH
Bill Hart | Carnation, WA | |||
71 | KB
Ken Butler | CP | Sooke, BC | Ellice Automotive | |
46 | DP | Vancouver, WA | Mike Mehl | ||
51 | JQ
Jeffrey Quick | DP | Kent, WA | ||
58 | DP | Gig Harbor, WA | N/A | ||
68 | DH
Dallas Hanes | DP | Freeland, WA | ||
116 | JJ
John James | DP | Grapeview, WA | none | |
393 | DP | Bellevue, WA | |||
012 | DL
Dick Loofburrow | EP | Cle Elum, WA | None | |
18 | EP | Seattle, WA | |||
41 | AC
Arthur Conner | EP | Saltspring Island, BC | Wife | |
43 | JL
Jim Loveall | EP | Bellingham, WA | ||
140 | JG
John Gates | EP | Enumclaw, WA | ||
141 | EP | Salt Spring Island, BC | |||
7 | SH
Steve Hare | FP | Gig Harbor, WA | ||
918 | RS
Robert Scollard | FP | Beaverton, OR | ||
12 | BW
Bob Walker | HP | Federal Way, Wa | ||
149 | PJ
Parker Johnstone | HP | Wilsonville, OR | Airstream Adventures NW |
Class totals: CP: 1DP: 6EP: 6FP: 2HP: 2
Group 6: Historic Medium-Bore Production 1973-1999
21
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
9 | ED
Erik Dolson | Sisters, OR | |||
23 | TC
Tom Cantrell | Auburn, WA | |||
26 | EY
Ernie Yakimovich | Victoria, BC | EY Properties | ||
7 | TA | North Bend, WA | |||
8 | BM
Bob Morton | TA | Kent, WA | ||
28 | ND
Nick De Vitis | TA | Sammamish, WA | ||
31 | AP | Seatac, WA | |||
72 | DE
Dave Edelstein | BP | Bellingham, WA | ||
94 | GL
Gerald Loeffler | BP | Puyallup, WA | ||
98 | RH
Robert Hooper | BP | Kalispell, MT | ||
4 | SG
Steve Gilmore | CP | Sherwood, OR | ||
35 | CP | Paradise Valley, AZ | |||
44 | CP | Tacoma, WA | Drip Pan Alley | ||
65 | CP | Bellevue, WA | Paragon Real Estate | ||
84 | DD
Dennis Daugs | CP | Woodinville, WA | Racecraft | |
1 | MD
Michael Deilke | BS | Langley, WA | ||
95 | BS | Bellevue, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
304 | BS | Renton, WA | |||
38 | FIA G3 | West Vancouver, BC | |||
17 | DK
Doug Kirk | FIA G4 | Renton, WA | ||
56 | MA
Mark Adams | FIA G4 | Olympia, WA |
Class totals: AP: 1BP: 3BS: 3CP: 5FIA G3: 1FIA G4: 2TA: 3
Group 8: Historic Large-Bore Production 1973-1999
15
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
5 | RK
Rick Korn | Bothell, WA | |||
8 | CL
Chuck Lyford | Medina, WA | T-Zero Racing | ||
69 | DM
Darin Manney | Seattle, WA | T-Zero | ||
02 | CO
Chuck O'Connor | FF | Port Townsend, WA | ||
7 | JF
John Farrar | FF | Ovando, MT | Mountainside Beadworks | |
18 | SG
Stephen Guy | FF | Pullman, WA | ||
29 | FF | Spokane, WA | |||
42 | JJ
Jim Johnson | FF | Woodinville, WA | Group 42 Racing | |
72 | CS
Chris Schoap | FF | Eugene, OR | none | |
78 | FF | Bellevue, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
80 | RP
Robert Posner | FF | Bellevue, WA | ||
119 | DS
Don Stern | FF | Hood River, WA | ||
5 | JR
John Rankin | FSR | Normandy Park, WA | Beach Racing Cars | |
- | BW
Brian Westmoreland | FSV | Spokane, WA | ||
79 | AB
Angela Bowers | FSV | Paradise Valley, AZ |
Class totals: FF: 9FSR: 1FSV: 2
Vintage & Formula Vee
9
entries
# | Name | Class | Vehicle | Hometown | Sponsor |
---|---|---|---|---|---|
9 | JP
Jerry Pacheco | Forest Hill, CA | |||
85 | JH
Jerry Hynes | Spokane, WA | |||
00 | KJ
Krista Johnson | FV | Sultan, WA | ||
34 | TS
Trevor Stiff | FV | Puyallup, WA | ||
56 | FV | Portland, OR | |||
71 | TS
Tara Schoap | FV | Ridgefield, WA | none | |
74 | CL
Craig Larsen | FV | Shelton, WA | ||
78 | FV | Brinnon, WA | T-Zero Racing Inc. | ||
118 | WC
Walt Carrel | FV | Sammamish, WA | Eddrick |